Cankarjeva knjižnica Vrhnika

Zgodovina-domoznanstvo-zgodbe

Kaj je lahko zgodovina?

Vse, kar je zabeležil človeški rod v določenem času in kraju, dobi čez en čas nalepko: to je zgodovina. Z vsemi svojimi atributi, s katerimi operira. Shranjena v strogo izmerjenih oblikah in popisanih vsebinah. Ampak nekaj je pa pomembnejše od vseh popisanih dejstev. Interpretacija. Tako se običajno dogaja z zgodovino. Saj poznamo: vsake oči imajo svojega malarja, svoja dejstva, svojo resnico, svojo zgodbo. Zgodovinoslovje se spremeni v umevanje zgodb. History postane hi – story. Story – štorija – zgodba. Kar so že v osnovi vedeli stari Grki v Antiki.

Kaj je lahko domoznanstvo?

Lahko je zbiranje dokumentov, ki opozarjajo na prisotnost raznih vsebin na določenem območju. Lahko pomeni zbiranje gradiva, ki ima trajnejšo ali celo zgodovinsko vrednost in proučevanje le-tega iz različnih vidikov.

Kriterij pridobivanja domoznanskega gradiva?

Za pridobivanje domoznanskega gradiva sta upoštevana predvsem dva kriterija.

Tvorec naj bo domačin iz naših krajev. Domoznanski gradniki pa morajo nastati na Vrhniki, s pomočjo Vrhničanov, iz pomembnih dogodkov, ali pa morajo priplavati po Ljubljanici in so morda izkopani na Ljubljanskem Barju, pa čeprav njihovi tvorci ne prihajajo z našega dvorišča.

Tovrstno gradivo zbiramo od 1976.

Tovrstno gradivo, katere hranimo za zanamce, so postali zgodbe za vas. V Cankarjevi knjižnici zbiramo, obdelujemo in hranimo od leta 1976 dalje. Prizadevne knjižničarke so spravljale svojčas časopisne članke vseh vrst (kaj je že to fotokopirni stroj!?) v fascikle. Pridružili so se letaki, plakati, trodimenzionalno, slikovno in zvočno gradivo: fotografije, razglednice, podobice, koledarji, grafike, plakati, CD, DVD in VHS kasete, pisemske ovojnice, znamke, grbi, nalepke

… Žal, tega gradiva ne morete najti preko računalniškega kataloga. Zato pa je urejen po letih objave. Sčasoma pa so tudi nekatere knjige (in članki) dobili oznako ne, strogo zaupno, kot bi kdo mislil, ampak oznako domoznanskega gradiva v tem katalogu.

Obsežnost domoznanske zbirke!

V naši zbirki imamo cca 800 enot gradiva. Lahko se ponašamo s prvotiski pisateljev Ivana Cankarja, vključno s prevodi in Karla Grabeljška. Na spletu je že postavljena bibliografija Cankarjevih prvotiskov. Ravno tako na spletu pripravljamo razstavo naših razglednic in razglednic iz privatne zbirke. In ne nazadnje pripravljamo bibliografijo domoznanskega gradiva, ki jo bomo vsako leto dopolnjevali in objavili na naših straneh svetovnega spleta. Pospešeno digitaliziramo starejše domoznansko gradivo.

Niko Nikolčič, 2008

SHIFT + A